12 marca, 2015
Miodowy sernik z koziego sera na pistacjowym spodzie i polewą butterscotch.
Posted in : Słodkości on by : Sezon na smak Tagi: butterscotch, ciasta świąteczne, dania na święta, pistacje, potrawy świąteczne, przepisy na święta, przepisy świąteczne, ser kozi, sernik, sernik miodowy, sernik z koziego sera, świąteczne wypieki, święta, Wielkanoc, wypieki wielkanocne
Kozi ser w serniku? Oczywiście! Wartości odżywcze sera koziego są ogromne, dlatego kozie mleko i sery zasłużenie święcą triumfy na całym świecie. Coraz częściej wybieramy je zamiast przetworów z mleka krowiego. Dobrej jakości ser „nie śmierdzi kozą” i możemy go używać również do wypieków, co udowadnia właśnie ten przepis!
Składniki:
spód pistacjowy:
- 1 szklanka solonych, uprażonych (na suchej patelni) pistacji
- 1/4 szklanki cukru pudru
- 3 łyżki rozpuszczonego masła
masa serowa:
- 400 g naturalnego koziego sera w temperaturze pokojowej (ja kupiłam w formie rolady)
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 200 g kwaśnej śmietany 22% w temperaturze pokojowej
- 4 łyżki miodu
- 1 łyżeczka pasty z ziaren wanilii (lub ziarenka z 1 laski wanilii)
- szczypta soli
- 3 duże jajka w temperaturze pokojowej
- 1 budyń waniliowy
polewa butterscotch:
- 170 g cukru
- 40 ml wody
- 40 g masła
- 40 ml whisky
- 120 ml śmietanki 36%
- szczypta soli
Pistacje miksujemy z cukrem i masłem. Masę wykładamy do wyłożonej papierem do pieczenia formy (u mnie 18 cm średnicy), dokładnie rozprowadzamy po całym dnie i pieczemy 10 minut w 180 stopniach. Wyjmujemy tortownicę a temperaturę w piekarniku obniżamy do 150 stopni i zabieramy się do przygotowania masy serowej.
W mikserze wszystkie składniki (oprócz jajek) miksujemy jak najkrócej, na średnich obrotach, stopniowo dodajemy jajka i mieszamy tylko tyle, aby połączyły się z masą. Chodzi o to, aby jak najmniej napowietrzyć masę, zmniejszymy wtedy ryzyko opadnięcia sernika. Całość przelewamy na podpieczony, ostudzony spód i pieczemy ok 1 godziny. Sernik po upieczeniu może się lekko trząść, ale nie powinien być płynny. Sernik pozostawiamy do ostudzenia.
W tym czasie przygotowujemy polewę: cukier wsypujemy do garnka i rozpuszczamy na średnim ogniu aż utworzy się karmel (trochę to potrwa – najlepiej nie mieszać i czekać cierpliwie). Następnie wlewamy wodę, whisky i 1 łyżkę masła – uwaga może pryskać i głośno syczeć. Gotujemy chwilę czekając aż cukier ponownie się rozpuści, kiedy masa jest już klarowna dodajemy śmietankę i gotujemy ok. 5 minut. Zdejmujemy z ognia i dodajemy zimne masło pokrojone w małe kostki, mieszamy aż masło się rozpuści a polewa będzie gładka i aksamitna.
Wystudzony serniczek dekorujemy polewą i wstawiamy na minimum 4 godziny do lodówki. Smacznego !