2 grudnia, 2020
Pierogi z kapustą i grzybami.
Posted in : Dania wege on by : Sezon na smak Tagi: Boże Narodzenie, Christmas, dania na święta, kuchnia tradycyjna, produkty mączne, Święta Bożego Narodzenia, zima
Sekretem dobrych pierogów jest miękkie, elastyczne ciasto i aromatyczny farsz. Ważne, aby kapustę przyprawić nieco mocniej, gdyż podczas gotowania pierogów aromaty przypraw złagodnieją.
Składniki:
Ciasto:
- 2 szklanki mąki
- 1 jajo
- 1 łyżka oleju
- sól
- gorąca woda
Farsz:
- 300 g kiszonej kapusty
- 50 g suszonych grzybów
- 1 cebula
- 1 jajko ugotowane na twardo
- 1 liść laurowy
- kilka ziaren pieprzu
- 2 łyżki oleju
- sól, pieprz
Zaczynamy od farszu. Grzyby płuczemy, zalewamy 2 szklankami ciepłej wody i odstawiamy na kilka godzin a następnie gotujemy w tej samej wodzie. Po ugotowaniu grzyby odcedzamy, zachowując wywar.
Kapustę siekamy (jeżeli jest bardzo kwaśna możemy ją raz przelać wodą, ale nie polecam tego, farsz musi mieć charakter), zalewamy wywarem z grzybów, dodajemy przyprawy i dusimy na wolnym ogniu około 30 minut.
W tym czasie podsmażamy na oleju drobno posiekane grzyby i cebulę. Dodajemy do kapusty i dalej dusimy, aż do odparowania wody. Farsz zdejmujemy z ognia a kiedy wystygnie dodajemy pokrojone drobno jajko, sól i pieprz.
Mąkę, jajo, sól, olej i wodę zagniatamy. Wodę dodajemy stopniowo, tak aby uzyskać miękkie i elastyczne ciasto. Ciasto wkładamy pod nagrzaną np. w piekarniku miskę, aby odpoczęło a pod wpływem temperatury zaczął pracować gluten. Wystarczy 15 minut.
Na posypanej mąką stolnicy rozwałkowujemy ciasto na cieniutki placek. Szklanką wycinamy kółka, na każde nakładamy farsz i starannie zlepiamy brzegi.
Pierogi gotujemy partiami w osolonym wrzątku. Po wypłynięciu gotujemy jeszcze 2 minuty. Gorące pierogi przekładamy na talerz delikatnie wysmarowany olejem, dzięki temu nie będą się przyklejać.
Podajemy okraszone podsmażoną cebulą.
Smacznego!