20 lutego, 2015
Sałatka z kaczką wędzoną w herbacianym dymie i sosem z wiśni.
Posted in : Mięso i podroby, Sałatki on by : Sezon na smak Tagi: kaczka, lato, sałatka, sałatka z wędzoną kaczką, sos wiśniowy, wędzona kaczka
Jeżeli nigdy nie wędziliście mięsa w domu to szczerze was do tego zachęcam. Jest to naprawdę dziecinnie łatwe a będziecie zdumieni efektem. Do uwędzenia kaczej piersi użyłam kilku składników i dokładnie każdy z nich jest wyczuwalny w smaku mięsa. Taka kuchenna magia. Spróbujcie …
Składniki do wędzenia:
- 1 łyżka surowego ryżu
- 5 łyżek herbaty Earl Grey
- 3 gwiazdki anyżu
- cienko obrana skórka z pomarańczy
- 1 łyżka brązowego cukru muscavado
- 2 duże piersi z kaczki
Sos wiśniowy:
- 100 ml oleju rzepakowego
- 30 ml octu z czerwonego wina
- 2 łyżeczki dżemu wiśniowego
- sól, pieprz
Składniki sałaty:
- świeże wiśnie lub czereśnie (mogą być też z kompotu) do dekoracji
- sałata np. dębowa
- uprażone na suchej patelni orzechy włoskie
Naszą małą wędzarnię najlepiej urządzić w woku lub w żeliwnej patelni, możemy też wędzić na grillu, który posiada szczelną pokrywę. Wykładamy wok folią aluminiową i wsypujemy mieszankę przypraw. Z długich patyczków do szaszłyków układamy kratkę, opierając patyczki o krawędzie woka, jeżeli wędzimy na grillu mięso kładziemy po prostu na metalowej kratce. Piersi z kaczki myjemy, osuszamy i nacinamy skórę na krzyż uważając, aby nie naciąć mięsa. Ustawiamy wok na ogniu i kiedy przyprawy zaczną dymić kładziemy kaczkę na kratce i szczelnie zakrywamy folią aluminiową, zawijając krawędzie folii pod spód. Uważamy, żeby się nie poparzyć 🙂
Wędzimy kaczkę na umiarkowanym ogniu około 10 minut. Po tym czasie zdejmujemy folię, przekładamy piersi na rozgrzaną patelnię (skórą do dołu) i smażymy na wolnym ogniu około 3 minut a następnie 1 minutę z drugiej strony. Piersi odkładamy na talerz i pozwalamy im odpocząć.
W tym czasie przygotowujemy sos wiśniowy na bazie oleju rzepakowego. Olej rzepakowy jest naturalnym źródłem kwasów omega – 3 i dlatego postanowiłam użyć go do przygotowania tego sosu, ponadto ma neutralny smak i jest idealnym tłem dla kaczki i wiśni.
W zakręconym słoiczku wstrząsamy olej rzepakowy, ocet, dżem wiśniowy, przyprawy a także soki, które wypłynęły spod odpoczywającej kaczki, aż składniki się połączą.
Kaczkę kroimy w cieniutkie plasterki, układamy je na listkach sałaty, polewamy sosem, posypujemy orzechami i świeżymi wiśniami lub czereśniami.